Zeszyty Terrarystyczne nr 4/2014 (12)

This is a SEO version of Zeszyty Terrarystyczne nr 4/2014 (12) Page 1
To view this content in Flash, you must have version 8 or greater and Javascript must be enabled. To download the last Flash player click here

Chcę kupić numer drukowany

Drodzy Czytelnicy!

Cieszę się, że wydawcy udało się utrzymać kwartalnik Zeszyty Terrarystyczne na rynku, a także z tego, że będę kontynuatorem pracy poprzedniego Redaktora Naczelnego – Pawła Czapczyka. Bardzo mi zależy, żeby pismo dalej istniało i rozwijało się, dlatego liczę na Wasze uwagi i propozycje. ZT są jedynym pismem terrarystycznym na polskim rynku, dlatego zapraszam do ich prenumeraty. Ja zrobię wszystko, abyście czuli taką potrzebę. Zapewniam, że w każdym numerze znajdziecie teksty o wysokiej wartości merytorycznej i w pięknej szacie graficznej.

Wspólnie z wydawcą podjęliśmy decyzję, aby rozszerzyć zakres tematyczny ZT o problematykę chowu małych zwierząt, głównie gryzoni. To odpowiedź na zapotrzebowanie rynku i sugestie miłośników tej grupy zwierząt, którzy cierpią na brak literatury w swoim hobby. Mam nadzieję, że spodoba się Wam ta zmiana.

Wypadałoby napisać parę słów o nowym redaktorze… Część z Was może znać mnie z różnych forów internetowych, gdzie jestem obecny pod nickiem „leviatan”. Z wykształcenia jestem zootechnikiem (UP w Lublinie), obecnie jestem doktorantem w tej samej dziedzinie. Zawodowo jestem związany bardziej ze zwierzętami gospodarskimi, niemniej jednak od zawsze pasjonują mnie zwierzęta egzotyczne. Pierwszym „świadomym” zakupem były patyczaki indyjskie, które miały być sprawdzianem przed zakupem pierwszych modliszek. Oczywiście nie wspominam o chomikach i papużkach, które hodowałem razem z siostrą, gdy byłem jeszcze dzieckiem. Terrarystyką zajmuję się już ponad 13 lat, w tym czasie w mojej domowej hodowli prym zawsze wiodły i dalej wiodą modliszki, poza nimi posiadałemchyba wszystkie możliwe zwierzęta. Zaraz... Nie miałem żadnego węża! No, ale to się może zmienić, nigdynie wiadomo J. Dziś w swojej hodowli mam 15 gatunków modliszek, gekony płaczące, dzienne gekony Lygodactylus williamsi oraz starego (12–letniego) samca gekona lamparciego.

Praca redaktora to dla mnie nowość, mam jednak nadzieję, że numer 12. okaże się dla mnie szczęśliwym. W tym wydaniu na pierwszy ogień idą czarne wdowy –Dominik „Wodnik” Szymański przedstawi ich prawdziwe oblicze. Razem z Martą Szelegieniec pocałujemy żabkę w łapkę, a z kolegami Bartkiem Kierończykiem, Mateuszem Rawskim i Jakubem Długoszem z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu odwiedzimy duńskie tropikalne zoo. Sebastian Janicki zapozna nas z tajnikami makrofotografii w pierwszej części poradnika. Następnie Przemysław Łuczak powie nam, jak przygotować siebie i nasze zwierzęta do wizyty u lekarza weterynarii. Razem z Grzegorzem Ścibiorem zbudujemy akwaterrarium dla krabów, a z Joanną Kuberą odczarujemy chomika syryjskiego i opowiemy, jak go hodować w terrarium.

Życzę miłej lektury i trzymajcie się ciepło!

Damian Zieliński

Redaktor Naczelny

dzielinski@zeszytyterrarystyczne.pl

 

FlippingBook page flip extension for Joomla.
Dla Autorów

Reklama

Reklama
Nasze wydawnictwa
TOP