Ambystoma tigrinum

Ambystoma tygrysia (Ambystoma tigrinum

Występowanie: Ameryka Północna – zasiedla spore połacie lasów liściastych i iglastych oraz trawiastych łąk, prerii i pól. Areał występowania ambystomy ciągnie się od południowej Kanady, poprzez Stany Zjednoczone, aż do półpustynnych i pustynnych obszarów północnego Meksyku.

Wielkość: największy przedstawiciel rodziny Ambystomaidae: osiąga od 18 do 35 cm; zdarzają się jednak egzemplarze dochodzące do 40 cm długości.

Charakterystyka: duża spłaszczona głowa, szeroki pysk, wypukłe oczy, masywny tułów, stosunkowo krótki ogon o okrągłym przekroju. Ubarwienie czarniawe, ciemnooliwkowe, brudnoszare lub brązowawe – na jego tle odcinają się jaśniejsze plamy, które mogą być żółtawe, kremowe lub cieliste (w zależności od populacji, rasy geograficznej albo podgatunku wyodrębnionego w ramach tzw. Ambystoma tigrinum complex). Zwierzę aktywne głównie nocą. Jest drapieżnikiem, w naturze dopuszcza się aktów kanibalizmu. Dzień spędza w ukryciu, zakopując się w podłożu lub odpoczywając pod wykrotami, konarami, liśćmi i powalonymi pniami. Szczególnie lubi zasiedlać nory pozostawione przez gryzonie.

Terrarium: typowy zbiornik o orientacji poziomej. Dla jednego egzemplarza wystarczy standardowe terrarium o powierzchni dna 80x40 cm. Wysokość odgrywa mniejszą rolę – ambystoma nie wspina się po dekoracjach. Jako podłoże sprawdzi się zarówno mech, jak i torf, a w ostateczności – włókno kokosowe. Można też zastosować ich mieszaninę oraz dodać liście dębu lub buka. Warstwa gruntu powinna mieć przynajmniej 15 cm grubości. Kawałki kory i korzenie będą stanowiły naturalne kryjówki. Z silnego oświetlenia (zwłaszcza ze świetlówek z promieniowaniem UVA i UVB) trzeba koniecznie zrezygnować. Terrarium powinno stać w półcieniu lub cieniu. Basen z wodą urozmaici krajobraz, pełniąc zarazem niezastąpioną funkcję poidła i kąpieliska. Temperaturę zaleca się utrzymywać na poziomie ok. 18-21°C – ambystomy źle znoszą przegrzanie. Wilgotność powinna być rzędu 60-90%. Zwłaszcza latem terrarium trzeba regularnie zraszać chłodną wodą. Rośliny zostaną prawdopodobnie zniszczone, ale można spróbować posadzić paprocie, a dodatkowo cieniolubne pnącza i epifity.

Pokarm: płaz niebywale żarłoczny, niesprawiający kłopotów żywieniowych. Zjada owady (świerszcze, szarańczaki, karaczany, larwy motyli i mącznika młynarka), ślimaki, dżdżownice, małe ssaki (oseski mysie), inne płazy. Od czasu do czasu karmówkę należy przypudrować mineralną posypką dla płazów. W stadium larwalnym ambystoma żywi się przede wszystkim zooplanktonem i larwami owadów.

Rozmnażanie: w naturze w okresie godów, które pokrywają się z nastaniem pory deszczowej, odbywa spektakularne wędrówki do zbiorników wodnych.W terrarium w większym basenie samica składa średnio 50 jaj, przyczepiając je zazwyczaj do roślin wodnych. W zależności od właściwości fizykochemicznych wody (temperatura) larwy wylęgają się po 3-7 tygodniach.

Uwagi: przy zapewnieniu odpowiednich warunków zwierzę polecane początkującym terrarystom. Możliwe zjawisko neotenii – to znaczy, że nieprzeobrażone zupełnie larwy, żyjąc w wodzie i osiągając spore rozmiary, mogą się rozmnażać. Dobrze pielęgnowana ambystoma żyje ponad 20 lat (na wolności nawet 40).

Dla Autorów

Reklama

Reklama
Nasze wydawnictwa
TOP