Archispirostreptus gigas

Krocionóg olbrzymi (Archispirostreptus gigas

Występowanie: tropikalna i subtropikalna Afryka południowa i środkowa. Krocionogi spotkać można w wilgotnych lasach Tanzanii, Somalii, Kenii i Mozambiku. Jest to zwierzę naziemne, w ciągu dnia kryjące się w glebie pod powalonymi konarami, liśćmi i korzeniami.

Wielkość: długość od 18 do 28 cm, średnica ciała ok. 2 cm.

Charakterystyka: jeden z największych, najpopularniejszych i najpowszechniej dostępnych w handlu przedstawicieli wijów. Inaczej zwany afrykańskim krocionogiem olbrzymim, ma ciało segmentowane (od 64 do 72 segmentów). Przeważającymi barwami pierścieni są na przemian: brązowawa lub lśniąca czerń i blady pomarańcz. Na ich tle kontrastowo prezentują się liczne czerwonawe odnóża.

Terrarium: zbiornik o wymiarach 50x30x30 cm to doskonałe rozwiązanie dla pary zwierząt. W pojemnikach odpowiednio większych można hodować już sporą grupę wijów. Górę zbiornika należy jednak zabezpieczyć, gdyż ten gatunek krocionoga dobrze wspina się po silikonowych spoinach w rogach terrarium. Wilgotność powinno się utrzymywać na poziomie 70-80%. Temperaturę najlepiej wyskalować w granicach 28-31°C (w ciągu dnia) i 24-25°C (w nocy). Jako podłoża dobrze jest użyć kilkunastocentymetrowej warstwy torfu (przynajmniej 15-centymetrowej) lub chipsów kokosowych z domieszką piasku. Nie wolno doprowadzać do przesuszenia podłoża! Dekoracje są przydatne, bo krocionogi lubią je „zdobywać” – wedle uznania można wykorzystać korę, gałęzie, tuby korkowe, mech, suche liście dębu i buka itd. Jako że są to zwierzęta aktywne głównie nocą – w celach obserwacyjnych warto zamontować oświetlenie czerwonawe lub bladoniebieskie światło typu moonlight.

Pokarm: w naturze są to głównie zbutwiałe liście i gnijące owoce; w terrarium: warzywa i owoce – takie jak marchew, ogórek, pomidor, jabłko, brzoskwinia, śliwka, banan, melon, pomarańcza, mango, papaja itp., a także użyte do dekoracji liście, a wreszcie – pokarmy w płatkach dla ryb. Przysmakiem hodowlanych A. gigas okazały się pieczarki. Do menu należy dodawać preparat wapniowy lub sepię.

Rozmnażanie: dojrzałość płciową osiągają po upłynięciu 4 lat. Samica,zapłodniona przez samca w efekcie dość długiej kopulacji, składado wilgotnego gruntu jajeczka, z których po pewnym czasie wykluwają się młode.

Uwagi: gatunek polecany początkującym hodowcom. Odporny i łatwy w hodowli, łagodny i dość powolny. Brany na ręce i zaniepokojony, wydziela niekiedy brudzącą ciecz, która u niektórych osób może wywołać odczyn alergiczny. W naturze krocionogi stanowią ważne ogniwo w łańcuchu rozkładu materii organicznej, przetwarzanej następnie przez bakterie i grzyby. Żyją do 15 lat.

Dla Autorów

Reklama

Reklama
Nasze wydawnictwa
TOP