Uromastyx acanthinura

Biczogon afrykański (Uromastyx acanthinura) 
 

Występowanie: północna i północno-zachodnia Afryka (Maroko, Tunezja, Libia, Algieria). Zasiedla piaszczysto-żwirowate i kamieniste obszary pustynne i półpustynne porośnięte skąpą roślinnością, gdzie panuje klimat suchy i gorący.

Wielkość: długość całkowita 40-45 cm.
 

Charakterystyka: interesująca jaszczurka o zmiennym ubarwieniu – od żółtawego i zielonkawo-beżowego do czerwonawego. Posiada spłaszczony, gruby i mocny, a nade wszystko kolczasty ogon. Używa go do obrony i klinowania wykopanych przez siebie nor – tak by nikt niepowołany do schronienia zwierzęcia się nie dostał. Nazwa rodzajowa jaszczurki – Uromastyx pochodzi z języka starogreckiego, gdzie oura oznaczało „ogon”, mastigo zaś „bicz”. Krótkie i umięśnione kończyny, zaopatrzone w mocne pazury, umożliwiają szybkie kopanie w podłożu. Nadmiar soli jest wydalany z organizmu poprzez nozdrza dzięki gruczołom solnym – o ich funkcjonowaniu świadczą białawe obwódki osadu widoczne wokół nozdrzy. Biczogon żyje w niewielkich koloniach rodzinnych. Dominujący samiec pilnuje kilkuhektarowego terytorium i podległych sobie samic. W niewoli jaszczurka jest początkowo bojaźliwa, a po zaaklimatyzowaniu – spokojna. Wiedzie stosunkowo skryty tryb życia, większość czasu spędzając w ukryciu: w norkach i szczelinach skalnych.Toleruje duże dobowe wahania temperatury charakterystyczne dla pustyni.

Terrarium: typowy zbiornik typu pustynnego. Należy zapewnić niską wilgotność i dobrą wentylację. Idealnym, bo naturalnym podłożem jest gruba warstwa piasku lub mieszanki piasku z gliną. Jako dekoracji należy użyć konstrukcji z kamieni i bloków skalnych (różnego rodzaju tarasy i półki). Sprawdzą się stabilne płyty i bryły piaskowca (z wydrążonymi grotami) lub sztuczne jaskinie i tło strukturalne 3D. Nie wolno w jednym terrarium łączyć 2 samców. Idealny układ płci to 1♂ i 1 lub 2-3♀♀. Minimalna wielkość terrarium dla pary zwierząt wynosi: 140x60x60 cm. Temperaturę najlepiej utrzymywać w przedziale: 34-38°C (dzień), a pod promiennikiem nawet 50°C oraz 18-22°C (noc). W niewoli zwykle dobrze znosi zmiany temperatury nawet w ciągu dnia. Koniecznie stosować oświetlenie UVB do 10%. Jaszczurka eksponująca swe ciało na promieniowanie ultrafioletowe jest zdecydowanie zdrowsza i ładniej wybarwiona.

Pokarm: w naturze młode zjadają przede wszystkim pokarm mięsny, z wiekiem stając się tzw. fitofagami. Wtedy przechodzą na dietę roślinną, żywiąc się głównie odporną na suszę roślinnością (np. pędami ciernistych krzewów). W niewoli biczygon – oprócz całej mnogości ziół, roślin uprawnych i chwastów (szałwia, rukola, marchew, nasiona pszenicy, grochu i fasoli, nagietek, nasturcja, koniczyna, mniszek, babka, rdest i in.) – dodatkowo zjada niektóre owoce (np. papaję) oraz świerszcze i karaczany. Do menu należy dodawać preparat wapniowy. Wody nie pije, wilgoć czerpie z pokarmu (aczkolwiek niektórzy hodowcy wstawiają do terrariów płytkie poidła).

Rozmnażanie: w terrarium bardzo trudne. Musi być poprzedzone wprowadzeniem zwierząt w stan hibernacji.

Uwagi: zwierzę dla doświadczonych hodowców. Egzemplarze pochodzące z odłowu cechuje stosunkowo niska przeżywalność w terrariach. Świeżo przybyłe zwierzęta wymagają aklimatyzacji i manipulacje przy terrarium należy wtedy zredukować do minimum. W dobrych warunkach dożywa ok. 20 lat.

Dla Autorów

Reklama

Reklama
Nasze wydawnictwa
TOP